Meníme okná na chate

Tiež radi trávite dovolenku v tuzemsku, napríklad na vlastnej chate? Táto tradícia sa preniesla do dnešnej doby už zo socializmu, vtedy to bola jedna z mála možností na využívanie voľného času, ale malo to svoje podstatné výhody – nebolo to ďaleko z mesta a mali ste tu svoje súkromie a pokoj. V piatok popoludní ste opúšťali mestské prostredie av nedeľu večer ste sa tam zas vracali odpočinutie a tešili ste sa na ďalšie voľné dni.

rekreačná chata

V rekreačných chatách bývalo za socializmu zvykom mať inštalované drevené okná a na začiatku deväťdesiatych rokov k nám už začali prenikať technológie výroby okien plastových. Cena plastových okien však vtedy bola pomerne značná, a tak muselo ubehnúť niekoľko rokov, kým sa znížila na únosnú hranicu a ľudia o ne začali mať veľký záujem. Vyššia obstarávacia cena bola snáď jedinou prekážkou, prečo si ich zaobstarať, pretože toto riešenie je v porovnaní s oknami z dreva vo všetkom ostatnom výhodnejšie.

bývanie v chate

Zvukotesnosť a únik tepla – v chate s drevenými oknami s pôvodnou sklenenou výplňou je počuť zvonku kde čo, napríklad vám neunikne, že niekto v diaľke reže na cirkulárke, a že na okraji obce šteká pes. Akonáhle si však zaobstaráte okná z plastu, s vákuovanými sklami, nebudete počuť takmer nič, iba zvuky extrémne hlasné a z veľkej blízkosti. Vákuum medzi sklami tiež lepšie udržuje stabilnú teplotu v miestnosti, a to ako v zime, tak aj v lete – v zime kvôli vykurovaniu av lete ako bariéru pred tropickými horúčavami.

Estetický vzhľad – na drevených oknách sa časom zobrazí ich vek. Drevo totiž neustále „pracuje“, pôsobí naň zmena teplôt a vlhkosti vzduchu, zmršťuje sa a naťahuje, čo sa môže prejaviť aj nedovieraním a väčšími škárami medzi oknom a rámom. Toto sa plastových okien netýka, plast si udržuje stály tvar aj rozmer za každého počasia. Plastové okná vám vydržia na chalupe aj niekoľko desiatok rokov, a to úplne bez údržby.

Top