Nenávidím tmavé priestory. Moje posledné sťahovanie sa preto pre mňa stalo hotovým hororom. Musela som zobrať podnájom v byte, ktorý sa absolútne nepáčil a na avyše pôsobil ako hrobka. Nakoniec som to však ocenila. Vďaka tomu som sa totiž naučila pracovať so správnym osvetlením, ktoré dokáže urobiť hotové zázraky.
Tmavá kuchyňa a veľa bieleho svetla
Kuchyňa v tomto mojom hororovom byte bol atak tmavá, že ani pri zapálenom svetle som nevidela na nápisy na koreničkách. Okno bolo orientované na severnú stranu, z ktorej dnu neprenikalo takmer žiadne denné svetlo a navyše bolo nesmierne maličké. V miestnostiach, kde neodpočívate, ale skôr pracujete, teda v miestnostiach, ako je kuchyňa, kúpeľňa či pracovňa, by ste si mali nainštalovať čo najviac lámp, bodových svetiel a stropných svietidiel, so žiarovkami, ktoré svietia chladným bielym svetlom. Osvieťte naozaj každý rok a kút, strop, pokojne aj podlahu. Inak tento problém nevyriešite.
Ako na svetlo v obývačke
Miestnosti, ktoré slúžia skôr na odpočinok, treba byť so svetlom opatrný. Využite skôr teplé tóny osvetlenia, ktoré pripomínajú svetlo denné a pôsobia celkovo pokojnejšie. Veľmi dobrým riešením sú LED pásy, ktorými si viete miestnosť osvetliť presne tak, ako potrebujete. Svetlo z nich je veľmi mierne a nerušivé. LED pásy môžete využiť aj v spálni a iných miestnostiach ako doplnkové svetlo k tomu hlavnému.
Pozor na správne umiestnenie
V tmavých bytoch nie je dôležité len to, aby ste mali veľa lámp s vhodnými typmi žiaroviek, ale aj to, kde a ako lampy umiestnite. Sledujte správny uhol a taktiež rozmiestnenie jednotlivých svietidiel. Rozhodujúce je to, aby jednotlivé svetlá nevytvárali výrazné tiene. Preto sa ich snažte neumiestňovať za nábytok a jedno cez druhé. Neexistuje konkrétny návod, ako svetlá rozmiestniť, jednoducho sa s tým musíte pohrať a prísť na to, aké riešenie je do vášho bytu najlepšie.
Top